Skip to main content

Trwają prace nad zastosowaniem terapii genowej w leczeniu ataksji Friedricha

W nowym artykule przeglądowym, opublikowanym w czasopiśmie naukowym CNS Drugs omówiono dostępne oraz rozwijane w badaniach klinicznych terapie lekowe oraz genowe w leczeniu ataksji Friedreicha (FA). Jest to choroba o podłożu genetycznym, dziedziczona w sposób autosomalnie recesywny, spowodowana mutacją w pierwszym intronie genu FXN znajdującym się na chromosomie 9.

Gen FXN koduje mitochondrialne białko frataksynę, które bierze udział w metabolizmie żelaza. Jego niedobór powoduje gromadzenie się żelaza w mitochondriach, zaburzenia w aktywności białek żelazo-siarkowych i nasilony stres oksydacyjny. Efektem tego jest postępujące uszkodzenie układu nerwowego oraz mięśnia sercowego. Najczęstszy objaw choroby to ataksja chodu. Do innych częstych zaburzeń należą: postępujące osłabienie kończyn prowadzące do niedowładów, zaburzenia mowy oraz zaburzenia odbierania bodźców czuciowych. Niekiedy może dojść do zaniku nerwu wzrokowego oraz upośledzenia umysłowego. Dodatkowo, u około 90% chorych rozwija się kardiomiopatia, najczęściej przerostowa, rzadziej rozstrzeniowa. FA występuje z częstością 1 na 50 tys. osób.

Autorzy manuskryptu wyjaśnili, że celem opisywanych metod leczenia FA jest zatrzymanie, opóźnienie lub odwrócenie postępu choroby poprzez zmniejszanie stresu oksydacyjnego i poprawę funkcjonowania mitochondriów, modulację szlaków metabolicznych kontrolowanych przez frataksynę oraz zastępowanie lub edycję genów.

Obecnie istnieje 5 związków, które redukują stres oksydacyjny i poprawiają funkcjonowanie mitochondriów. Pierwszym z nich jest omaweloksolon, który został zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków w lutym 2023 r. pod nazwą handlową Skyclarys®, jako jedyne specyficzne leczenie dla pacjentów z FA powyżej 16. roku życia. Pozostałe leki oceniane w badaniach klinicznych to: watychinon, MIB-626, elamipretyd i resweratrol. Kolejną opcją terapeutyczną są substancje, które modulują szlaki metaboliczne kontrolowane przez frataksynę. Obecnie jest to 5 związków, które są oceniane w badaniach klinicznych: leriglitazon, nomlabofusp, DT-216, fumaran dimetylu i etrawiryna.

Ogromną nadzieję dla pacjentów z FA jest rozwój terapii genowych, które pozwoliłyby na leczenie przyczynowe tego rzadkiego schorzenia. Terapia genowa AAVrh.10hFXN wykorzystuje wektor wirusa AAV w celu dostarczania funkcjonalnej kopii genu frataksyny do komórek mięśnia sercowego, przywracając w ten sposób prawidłową funkcję mitochondriów w sercu. Obecnie prowadzone są dwa badania kliniczne oceniające bezpieczeństwo i skuteczność zastosowania terapii genowej w leczeniu kardiomiopatii związanej z FA. Pierwsze badanie to otwarte badanie fazy 1 z eskalacją dawki, które ocenia bezpieczeństwo i wstępną skuteczność AAVrh.10hFXN u 10 uczestników.

Drugie to otwarte, wieloośrodkowe badanie fazy 1/2 z eskalacją dawki, dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności zastosowania do trzech dawek AAVrh.10hFXN (LX2006). Do tej pory dawkę LX2006 otrzymało 11 uczestników. Tymczasowe dane uzyskane z badania pokazały obiecującą skuteczność terapii genowej w redukcji przerostu mięśnia sercowego. Wyjściowo 4 pacjentów w badanej grupie miało nieprawidłowy wskaźnik masy lewej komory (left ventricular mass index, LVMI). Po 12 miesiącach mediana redukcji LVMI wyniosła 11,4%, podczas gdy grubość ściany bocznej lewej komory — uznana jako wczesny wskaźnik przerostu komór — zmniejszyła się o 13,6%. Dwóch pacjentów było obserwowanych przez 18 miesięcy, a ich średnia redukcja LVMI poprawiła się o 18,3%. Leczenie LX2006 miało również pozytywny wpływ na poziom kluczowych biomarkerów: poziomy troponiny I spadły średnio o 53,3% u wszystkich uczestników po 12 miesiącach, natomiast poziom frataksyny wzrósł u wszystkich ocenianych pacjentów. Terapia genowa była dobrze tolerowana i nie wystąpiły żadne poważne zdarzenia niepożądane związane z leczeniem.

W podsumowaniu autorzy publikacji podkreślili, że zarówno zatwierdzenie pierwszego specyficznego leczenia w FA, jak i intensywne prace nad rozwojem nowych terapii lekowych i genowych dają pacjentom zmagającym się z tym rzadkim schorzeniem genetycznym nadzieję na poprawę jakości funkcjonowania, a w przyszłości być może całkowite zatrzymanie rozwoju choroby na wczesnym etapie po postawieniu diagnozy.

Na podstawie:

  1. Scott V, Delatycki MB, Tai G, Corben LA. New and emerging drug and gene therapies for Friedreich ataxia. CNS Drugs. Published online August 8, 2024.
  2. rarediseaseadvisor.com
  3. biospace.com
  4. clinicaltrials.gov
  5. clinicaltrials.gov