Co roku we wrześniu lubelskie szkoły wyższe planują różnorodne aktywności dedykowane dzieciom i młodzieży w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Ostatnim, kulminacyjnym wydarzeniem w ramach LFN był Piknik Naukowy, który odbył się 23 września.
Lubelskie uczelnie, miasto Lublin oraz stowarzyszenia naukowe przygotowały dla uczestników różnorodne atrakcje, w tym eksperymenty naukowe. Wśród organizatorów wydarzenia znaleźli się także przedstawiciele Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy pokazywali zainteresowanym, na czym polega terapia genowa:
„Hasło tegorocznej imprezy to „Nauka dla przyszłości”, dlatego my pokazujemy, jak działa terapia genowa. Teraz bardzo dużą rolę odgrywa medycyna spersonalizowana, czyli szyta na miarę. W przypadku chorób dziedziczonych genetycznie tylko poprzez terapie genowe możemy zadziałać na przyczynę danych chorób. To najczęściej dotyczy chorób rzadkich, uwarunkowanych genetycznie, o ciężkim przebiegu, które do tej pory leczone są najczęściej objawowo. A tylko w przypadku terapii genowej, czyli modyfikacji dostarczenia np. prawidłowej kopii genu, możemy zatrzymać tę chorobę w ryzach lub nawet wyleczyć. Doskonałym przykładem jest terapia SMA. – stwierdziła Katarzyna Skórka z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Na podstawie: https://radio.lublin.pl/2023/09/kazdy-znajdzie-cos-dla-siebie-piknik-dla-milosnikow-nauki-w-lublinie-zdjecia/