Skip to main content

Debata „Pulsu Medycyny”: Co przyniósł 2023 rok w genetyce?

20 grudnia 2023 r. „Puls Medycyny” zorganizował debatę podsumowującą m.in. osiągnięcia z zakresu diagnostyki i terapii genowej.

Eksperci, którzy wzięli udział w jednym z paneli dyskusyjnych – prof. dr hab. n. med. Anna Latos-Bieleńska, dr n. med. Andrzej Tysarowski oraz dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, prof. CMKP – skupili się na osiągnięciach z zakresu diagnostyki genetycznej oraz nowoczesnych terapii genowych.

Badacze z jednej strony podkreślali, jak bardzo skomplikowana jest to dziedzina, a z drugiej strony, jak jest istotna: „Jedna z metod, która jest wykorzystywana w terapii genowej, to interferencja RNA. Ona zaczęła się od badania u petunii. Nie przypuszczano, że będzie to wykorzystywane w terapii chorób u człowieka” – zauważyła prof. Anna Latos-Bieleńska.

Eksperci przedstawili m.in., na czym polega terapia genowa w leczeniu chorób mózgu, zwrócili uwagę na potrzebę, by diagnostyka była dziedziną dofinansowaną, a także wymienili najważniejsze zadania, jakie czekają genetykę w roku 2024.

Zapraszamy do zapoznania się z całą publikacją: Co przyniósł 2023 rok w genetyce? [DEBATA], „Puls Medycyny”