Skip to main content

Czy terapia genowa może wyleczyć przewlekły ból? – zachęcające wyniki badań przedklinicznych zaprezentowane na konferencji American Society of Pain and Neuroscience 2023

Adolore Biotherapeutics, firma biotechnologiczna zajmująca się opracowywaniem przełomowych terapii w leczeniu bólu przewlekłego bez użycia leków opioidowych, zaprezentowała interesujące dane z badania przedklinicznego, dotyczącego innowacyjnej terapii genowej rdHSV-CA8 na dorocznej konferencji American Society of Pain and Neuroscience (ASPN), która odbyła się w dniach 13-16 lipca 2023 r. w Miami.

Dane zostały przedstawione na plakacie zatytułowanym „Non-Opioid Analgesic Gene Therapy for Chronic Osteoarthritis Pain” autorstwa dr. Geralda Zhuanga, wicedyrektora ds. odkryć w Adolore.

Terapia rdHSV-CA8 jest oparta na wektorze pod postacią wirusa opryszczki pospolitej (herpex simplex virus, HSV), przenoszącym gen wariantu CA8 peptydu przeciwbólowego podobnego do anhydrazy węglowej (Carbonic Anhydrase-Like Analgesic Peptides, CA8 Variants). CA8 jest wewnątrzkomórkowym białkiem, które ma kluczowe znaczenie dla wewnątrzkomórkowego uwalniania jonów wapnia, funkcji synaptycznych i pobudliwości neuronów. Przedkliniczne bezpieczeństwo i skuteczność rdHSV-CA8 oceniano poprzez podanie badanej terapii do stawu kolanowego w mysim modelu przewlekłej choroby zwyrodnieniowej stawów. Podawanie rdHSV-CA8 do stawu kolanowego chorych myszy powodowało zależne od dawki, przedłużone działanie znoszące przeczulicę oraz głębokie działanie przeciwbólowe, które było równoważne >100 mg doustnej morfiny u osoby dorosłej przeciętnej wielkości (oszacowane za pomocą konwersji allometrycznej). Ocena bezpieczeństwa, biodystrybucji i wydalania pokazała, że rdHSV-CA8 jest bezpieczna, pozostaje lokalnie w miejscu wstrzyknięcia i transdukuje neurony czuciowe o kluczowym znaczeniu dla odczuwania bólu z przestrzeni śródstawowej stawu kolanowego. Dodatkowe dane wykazują brak zmian w chrząstce stawu kolanowego po leczeniu rdHSV-CA8.

„Ból przewlekły nadal jest poważnym problemem zdrowotnym, którego roczny koszt wynosi 650 miliardów dolarów. Większość obecnie dostępnych i szeroko stosowanych metod leczenia bólu to leki ogólnoustrojowe lub miejscowe, które działają krótko, w związku z tym istnieje znaczne zapotrzebowanie na bezpieczne i skuteczne nieopioidowe terapie przeciwbólowe. Jesteśmy zachęceni rosnącą liczbą danych, które wspierają nasze innowacyjne podejście do leczenia bólu przewlekłego poprzez nasze pozbawiane potencjału chorobotwórczego wektory terapii genowej (rd)HSV, wykazujące długotrwałą ekspresję CA8 w celu wytworzenia głębokiego i trwałego działania przeciwbólowego” – skomentował dr Levitt. -„Jesteśmy zaangażowani w ciągły rozwój tych terapii nowej generacji i potencjalnie odpowiadamy na niezaspokojone zapotrzebowanie na bezpieczne i skuteczne nieopioidowe terapie przeciwbólowe”.

Wykorzystując swoją innowacyjną terapię genową CA8, firma rozwija obecnie dwa programy – ADB-101 i ADB-102, przeznaczone do leczenia pacjentów cierpiących odpowiednio na bolesny rumień kończyn (erytromelalgię) i przewlekłą chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. W oparciu o przekonujące dane wygenerowane do tej pory, firma rozwija te programy w kierunku złożenia wniosku IND i rozpoczęcia badania fazy 1.

Na podstawie: Adolore Biotherapeutics, Inc. Adolore Biotherapeutics Presents Encouraging Preclinical Data of Innovative Gene Therapy Approach to Chronic Pain at the 2023 American Society of Pain and Neuroscience (ASPN) Annual Conference July, 2023